1 грудня – Всесвітній День боротьби зі СНІДом

Захворюваність ВІЛ-інфекцією стала глобальною проблемою всього людства. Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) є однією із основних причин смерті від інфекційних хвороб. За останні три десятиліття  у світі він забрав більше 25 мільйонів   людських життів. Кожні 10 секунд у світі виявляється нова ВІЛ позитивна людина, кожен день помирає до 8 тисяч чоловік хворих на ВІЛ-інфекцію.

Стрімкі темпи поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу є гострою проблемою і в Україні. Епідемія ВІЛ-інфекції в нашій державі є однією з найтяжчих серед країн східної Європи. Сучасний стан розвитку епідемічного процесу ВІЛ-інфекції у країні характеризується широким поширенням ВІЛ серед різних контингентів населення, в першу чергу серед осіб, які відносяться до груп високого ризику  інфікування; нерівномірним поширенням ВІЛ-інфекції за адміністративними територіями України; зміною домінуючих шляхів передачі ВІЛ; переважним ураженням осіб працездатного та репродуктивного віку. За період із 1987-2015 років в Україні офіційно зареєстровано 280358 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України в т.ч. 84045 випадків захворювання в стадії СНІД та 38457 випадків смерті від захворювання в стадії СНІД.

У віковій структурі нових випадків ВІЛ-інфекції переважають особи віком 25-49 років, частка яких залишається на однаковому рівні із 2011 року по даний період і становить 66-67%. У статевій структурі переважають чоловіки, питома вага яких із 2011 року по даний період  становить 55-56%.

Основним шляхом передачі ВІЛ в Україні з 1995 до 2007 року включно, був парентеральний, переважно через введення наркотичних речовин ін’єкційним шляхом. У 2008 році вперше відбулася зміна частки шляхів передачі з перевагою статевого шляху над парентеральним. Щороку відмічається зростання статевого шляху зараження. Якщо у 2011 році він складав 60,1% то у 2015 році досягнув 72,5%.

В останні роки щорічно реєструється близько 4 тис. випадків народження дітей ВІЛ-інфікованими жінками, частка яких серед вперше зареєстрованих у 2015 році склала 18,7% . Станом на 01.01.2016 р. під медичним наглядом в Україні перебувало 2857 дітей, у яких діагноз підтверджено.

Станом на 01.10.2016 року в нашій області перебувало на обліку 948 ВІЛ-інфікованих, в т.ч. в стадії СНІДу 377. Дорослих 893 та 55 дітей в т.ч. в стадії СНІДу 364 дорослих та 13 дітей.  За 9 міс. 2016 року взято на облік 127 нових випадків ВІЛ-інфікованих осіб із них 63% чоловіки 37% жінки.

В нашому районі на диспансерному обліку знаходиться 24 людини. З 01.01.2016 року по даний час від СНІДу в районі померло 3 людини.

Для протидії  ВІЛ/СНІДу необхідно пам’ятати наступне:

  • Хвороба, спричинена вірусом імунодефіциту людини – ВІЛ, призводить до розвитку синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД). Раннє виявлення та початок лікування значно продовжує життя людини.
  • Людина, уражена вірусом, може виглядати здоровою і почуватися добре довгі роки, навіть, якщо вона є носієм вірусу.
  • Вірус може передаватися на всіх стадіях захворювання через кров, сперму та вагінальні виділення, грудне молоко.
  • Найчастіше ВІЛ-інфекція передається статевим шляхом. Молоді дівчата особливо вразливі до ВІЛ при сексуальних контактах.
  • Люди, які мають захворювання, що передаються статевим шляхом також становлять групу високого ризику щодо ВІЛ-інфікування.
  • Найбільш уразливі молоді люди, які вживають наркотики ін’єкційно, або мають сексуальні контакти із ін’єкційними споживачами наркотиків. ВІЛ-інфекція може також передаватися через нестерильні інструменти при пірсингу, татуюванні та інших маніпуляціях в яких є контакт з кров’ю.
  • Ризик інфікування при статевих контактах значно зменшується, якщо партнери використовують презерватив.
  • Тест на ВІЛ здійснюється системою охорони здоров’я і, в першу чергу, центрами профілактики СНІДу та кабінетами «Довіра», який є і в нашому районі. Тест на ВІЛ є конфіденційним і має супроводжуватися до-та післятестовим консультуванням. При бажанні тест можна пройти анонімно.
  • ВІЛ-інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном, через постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах тощо
  • Дискримінація людей, які живуть з ВІЛ – це порушення прав людини.

Кожна людина може протидіяти поширенню ВІЛ-інфекції. Задля цього, по-перше, важливо пройти обстеження на ВІЛ для визначення свого ВІЛ статусу. Особливо це актуально для осіб з груп ризику (наркомани, особи що мають невпорядковані незахищені статеві стосунки, особи які останнім часом наносили татуювання або робили пірсинг тощо). По-друге, кожному необхідно дотримуватись безпечної щодо інфікування ВІЛ поведінки та здорового способу життя. По-третє, людям, які живуть з ВІЛ, важливо якомога швидше ставати на диспансерний облік для отримання необхідної медичної допомоги, соціальної та психологічної підтримки, які надаються безкоштовно.

Потрібно відповідально ставитись до свого здоров’я  та цінувати, дане нам Богом, життя.

За довідками з ДКТ (добровільне консультування та тестування) можна звертитись в кабінет «Довіра» Тлумацької ЦРЛ по вул. Винниченка 84, корпус інфекційного відділу де надається консультативна,  медична та психологічна допомога лікарем-інфекціоністом та психологом, тел. 21152.

Опубліковано у Прес-центр. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *