Органи зору, тобто наше око, займає перше місце по сприйняттю зовнішнього світу. Тому втрата зору для людини являється трагедією, особливо коли людина втрачає зір на обидвох очах. Серед усієї очної патології важливе місце займає таке серйозне захворювання, як глаукома.
Вона являється ведучою причиною сліпоти у всьому світі: причому невиліковної сліпоти. Хворіє глаукомою від 70 до 90 млн. людей у всьому світі, причому 10% із них стають сліпими на обидва ока, більше 50% не діагностовано. В Україні глаукомою хворіє більше 500 тис. населення. Хворіють глаукомою в однакових кількостях як жіноче населення так і чоловіче. Є ряд факторів, що підвищують вірогідність захворювання.
Одним із факторів є вік. Частіше глаукома розвивається у людей старше 40 років, хоча цілком можливий розвиток глаукоми і раніше. Чим більше вік, тим більше ризик захворювання. Великий ризик захворіти на глаукому у близьких родичів. В цих людей ймовірність розвитку цього захворювання є набагато вищою. Якщо ви хворієте на глаукому, необхідно проінформувати членів своєї родини про важливість регулярного обстеження у окуліста з метою раннього виявлення глаукоми.
На даний час вважається, що глаукома являється судинним захворюванням, тому розвитку захворювання сприяють супутні захворювання судинної системи, зокрема гіпертонічна хвороба, вегето-судинна дистонія, мігрень, захворювання ендокринної системи, зокрема цукровий діабет.
Якщо ви замітили погіршення зору, «затуманювання» перед очима, появу «блискавок» перед очима, чи «веселку» при погляді на джерело світла, болі в очах, важкість в очах, то це є перші важливі сигнали, щоб звернутися до окуліста.
В більшості випадків, на жаль захворювання починається безсимптомно. Тому поява перших вісників захворювання потрібно не ігнорувати, а звернутися до лікаря. На цьому етапі тільки лікар-офтальмолог зможе виявити початкові прояви захворювання шляхом вимірювання внутріочного тиску та дослідженням з допомогою спеціальних приладів.
Глаукома являється хронічним прогресуючим захворюванням. Це означає, що без лікування симптоми захворювання будуть прогресувати і процес може закінчитися повною сліпотою. Навпаки, чим раніше буде призначено адекватне лікування, тим швидше можна загальмувати прогресування глаукоми і зберегти пацієнту працездатність і якість його життя. Це можливе при правильному виконанні всіх рекомендацій лікаря, режимі праці і побуту.
Самолікування при глаукомі недопустиме.
Якщо ви виявили у себе декілька факторів ризику, потрібно обов’язково проконсультуватися у офтальмолога.
Існує декілька методів лікування глаукоми. Тільки лікар може вибрати оптимальний метод лікування за допомогою багатьох факторів в кожному конкретному випадку.
Важливо відмітити, що ніякі не медикаментозні методи терапії, дієти, харчові добавки чи вправи не замінять медикаментозного чи хірургічного лікування, яке призначає лікар.
На щастя глаукома несуттєво обмежує звичайний спосіб життя, але потрібно намагатися уникати нервового напруження, не рекомендується важка фізична праця, робота з нахилом голови, праця в нічний час.
Категорично протипоказано вживання спиртних напоїв, нікотину, виключати з дієти продукти, які збуджують нервову систему.
Як уже було сказано, глаукома являється судинним захворюванням, але одним із важливих симптомів є підвищення внутріочного тиску. Тому потрібно періодично, хоча б один раз в один – два роки вимірювати внутріочний тиск. Це допоможе ранньому виявленню глаукоми.
Не будьте байдужими до свого майбутнього. Очі – це зв’язок з прекрасним, з чарівною природою, з голубим небом, з рідними, друзями. Це ваше щасливе, гармонійне, повноцінне життя.