Враховуючи складну епідемічну ситуацію по поширеності, захворюваності та смертності від ВІЛ-інфекції/СНІДу – 21 травня визнано Днем пам’яті померлих від СНІДу.
На жаль, незважаючи на всі зусилля по боротьбі із цією інфекцією, які робляться у світі та на регіональних рівнях – ця хвороба продовжує забирати життя людей. У світі за останні три десятиліття вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) забрав більше 26 млн. людських життів. Кожен день у світі помирає біля 8 тис. хворих на ВІЛ-інфекцію.
Стрімкі темпи поширення ВІЛ-інфекції СНІДу є гострою проблемою і в Україні. Від початку реєстрації (1987 рік) в Україні померло біля 23 тисяч чоловік.
В області від початку реєстрації станом на 01.01.2017 року померло 454 ВІЛ-інфікованих. У нашому районі, від початку реєстрації (2001 рік) померло 27 чоловік.
Кожній людині важливо знати свій ВІЛ-статус, тому що, на сьогоднішній день, далеко не кожна людина, яка живе з ВІЛ, звернулась за медичною допомогою та перебуває на обліку у закладі, що здійснює медичний нагляд за ВіЛ-позитивними особами та назначає лікування.
Знання про свій ВІЛ статус допоможуть вчасно розпочати лікування, уникнути розвитку тяжких захворювань, інвалідизації та передчасної смерті, а також захистити людей від інфікування.
Визначити свій ВіЛ-статус можна тільки пройшовши тестування. В області для цього сформована мережа кабінетів «Довіра», які здійснюють консультування та тестування, а у випадку позитивного результату – диспансерне спостереження та лікування.
В Тлумацькому районі кабінет «Довіра» знаходиться на території ЦРЛ, в корпусі бувшого інфекційного відділення. Кабінет працює із 8.оо до 15.40год., крім суботи та неділі. Контактний телефон – 2-11-52. Адреса: вул.Винниченка, 84. В даному кабінеті можна безкоштовно отримати будь-яке консультування, в тому числі анонімне, з проблем ВІЛ/СНІДу та пройти тестування.
Крім того, консультацію та тестування можна отримати в обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом по вул. Сагайдачного, 66, тел.72-07-09; 2-47-50. При проходженні обстеження в даних закладах ви можете отримати:
- Інформацію шляхів поширення ВІЛ-інфекції та відповідних ризиків інфікування, пов’язаних з кожним з них;
- Ознайомитись із заходами та засобами зменшення ризику інфікування ВІЛ у майбутньому;
- Оцінити індивідуальний ризик інфікування ВІЛ;
- Отримати довідку з результатом обстеження;
Кожній людині потрібно пам’ятати про основні шляхи зараження вірусом імунодефіциту (ВІЛ).
- Статевий шлях. (Особливо у разі випадкових незахищених контактах).
- Парентеральний шлях (через кров). (При використанні нестерильного інструменту, шприців, голок, тощо).
- Вертикальний шлях (від матері до дитини при вагітності та пологах).
Потрібно пам’ятати, що вірус не передається повітр’яно-крапельним шляхом, аліментарним шляхом (через їжу чи воду) та через побутові ручі (через рукостискання, в туалеті, ванній чи через посуд).
В ім’я щасливого життя майбутніх поколінь, необхідно ще раз нагадати всім про те зло, яке несе безвідповідальна поведінка.
Необхідно перетворити знання про шляхи інфікування ВІЛ на усвідомлені дії щодо його попередження.
Райінфекціоніст П.І. Мудрик