24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цього дня більше ста років тому, у 1882-му, німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу. В 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Щороку хвороба забирає життя в майже півмільйона людей, абсолютна більшість з них – жителі країн, що розвиваються

Прийнята ВООЗ програма передбачає покінчити з цією хворобою до 2035 року. Проте поки що Україна перебуває серед світових лідерів за поширенням туберкульозу і його стійкої до ліків форми. Захворюваність у 2016 році – і нові випадки, і рецидиви – становила 67,6 на 100 тисяч населення.

Цьогорічна тема Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, така ж сама, як і минулорічна – «Разом ліквідуємо туберкульоз: нікого не залишимо без уваги».  Хоча за критеріями ВООЗ епідемію цієї хвороби в Україні начебто подолано Наша країна все ж віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. За попередніми висновками експертної місії ВООЗ, в Україні за останні 5 років спостерігається стала тенденція до зменшення темпів захворювання та смертності на туберкульоз. Щоправда, невтішними є показники дитячої смертності від цієї хвороби – вони останнім часом зросли, а також Україна вперше увійшла до п’ятірки країн з найвищим тягарем мультирезистентного (стійкого) туберкульозу (МР ТБ).

За даними Центру медичної статистики МОЗ України, рівень захворюваності на туберкульоз знизився за 2017 рік на 5,5% у порівнянні з 2016 роком та становить на 63,9 на 100 тис. населення: за 2017 рік зареєстровано 21 995 нових випадків туберкульозу.

Але якщо порівнювати захворюваність в Україні та інших країнах ЄС, то захворюваність в Україні в 10 разів вище, аніж в сусідніх країнах.

За даними ВООЗ, близько 20% випадків туберкульозу в Україні залишаються недовиявленими.

Захворюваність на поєднану інфекцію ТБ/ВІЛ має стійку тенденцію до збільшення протягом 10 останніх років. Частка ТБ/ВІЛ складає 20% серед усіх нових випадків ТБ та рецидивів, тобто кожен 5-й хворий з ТБ має супутню ВІЛ-інфекцію.

Туберкульоз сьогодні – факти та перспективи

Чи знаєте ви, що:

  • На туберкульоз може захворіти кожен!
  • Туберкульоз можна вилікувати!
  • Неприпустимо самостійно ставити діагноз туберкульозу та займатися самолікуванням!
  • При виникненні хоча б одного з симптомів туберкульозу негайно зверніться до лікаря

Що таке туберкульоз?

Це інфекційне захворювання. Його викликає мікобактерія туберкульозу (МБТ), що називається також паличкою Коха.

Що таке мультирезистентний туберкульоз?

Мультирезистентний туберкульоз або МР ТБ є формою туберкульозу, що резистентна до щонайменше двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. Цими препаратами є ізоніазид та рифампіцин. Це означає, що ці антибіотики не будуть ефективно діяти та вбивати бактерію.

Основні симптоми захворювання:

  • кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Чим небезпечний туберкульоз?

Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.

Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.

Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище і нікого не заражає.

Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного видужання.

Хто може захворіти на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме:

  • особи, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз;
  • ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД;
  • особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики;
  • особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет);
  • діти, оскільки їх імунна система не сформована;
  • літні люди через послаблення їх імунної системи

Хто може захворіти на МР ТБ?

Резистентними формами частіше хворіють люди, які:

  • не приймають протитуберкульозні препарати регулярно;
  • не приймають всі препарати,які рекомендував лікар;
  • у яких розвинувся повторно туберкульоз, після прийняття протитуберкульозних препаратів у минулому;
  • мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу

Що робити, якщо ви помітили схожі симптоми у себе чи своїх близьких?

Відповідь єдина – якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше було розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.

Що буде, якщо не лікуватися?

У певних випадках хворі без лікування помирають впродовж одного-двох років. В інших випадках туберкульоз переходить у хронічну або резистентну форму. Без лікування хворий на хронічний туберкульоз впродовж багатьох років виділяє МБТ та заражає оточуючих. Загострення туберкульозу проходить з високою температурою та болісним кашлем з кровохарканням. Якість життя таких осіб стрімко погіршується.

Які дослідження дозволяють встановити діагноз?

Основними дослідженнями є огляд у лікаря, мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися.

Тож варто пам’ятати! Що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. Не зволікати з проведенням туберкулінодіагностики у дітей, профілактичними флюорографічними оглядами, дотримуватися здорового способу життя, раціонального повноцінного харчування, правил особистої гігієни –  все це стане запорукою здоров’я та вагомим кроком на шляху протидії епідемії.

Бережіть своє здоров’я!

Опубліковано у Прес-центр. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *