Проблема глаукоми являється однією із найбільш актуальних, важливих проблем офтальмології. Глаукома має велике медико-соціальне значення, так як захворювання має високу поширеність і важкі наслідки, які нерідко ведуть до сліпоти і інвалідності.
Число хворих глаукомою в освіті складає 68 млн людей, а до 2020р їх кількість, можливо, зросте до 79,6 мли. по інших даних до 2030р число хворих глаукомою може збільшитися в 2 рази, при чому 80% цих хворих живуть в розвинених країнах.
Число хворих в наслідок глаукоми в світі по даних різних авторів коливається від 5,2 млн до 9,41 млн людей. По інформації досліджень ВОЗ глаукома в 13% випадків являється причиною сліпоти в світі.
У віці 40 – 49 років глаукомою хворіє 0,02% населення, у віці 80 років 12% населення світу, більше 50% не діагностовано.
В Україні глаукомою хворіє більше 500 тис населення.
На даний час вважається, що глаукома являється хронічним прогресуючим судинним захворюванням. Це означає, що без лікування симптоми захворювання будуть прогресувати і процес може закінчитися повного сліпотою. Навпаки, чим раніше буде призначено адекватне лікування, тим швидше можна загальмувати прогресування глаукоми і зберегти пацієнту працездатність і якість його життя.
Розвитку захворювання сприяють супутні захворювання судинної системи, такі як гіпертонічна хвороба, вегето-судинні дистонії, мігрені, захворювання ендокринної системи, зокрема цукровий діабет.
В більшості випадків, нажаль захворювання починається без симптомів.
Якщо ви замітили погіршення зору, «затуманювання» перед очима, появу «блискавок» перед очима чи появу «веселки» при погляді на джерело світла, болі в очах, важкість в очах, то це є перші важливі сигнали, щоб звернутися до окуліста. Появу цих перших вісників захворювання потрібно не ігнорувати. На цьому етапі тільки лікар — офтальмолог зможе виявити початкові прояви захворювання шляхом вимірювання внутріочного тиску та дослідженням з допомогою спеціальних приладів.
До цих пір точно не відомо чому у людини виникає глаукома. В той же час встановлено ряд факторів, що підвищують вірогідність захворювання.
Одним із головних факторів є вік. Частіше глаукома розвивається у людей після 40 років. Чим більший вік, тим більший ризик захворювання. Ще один фактор ризику – це наявність глаукоми у близьких родичів. В осіб, близькі родичі яких хворіють на глаукому, імовірність розвитку цього захворювання є вищою.
Захворювання розвивається з однаковою частотою як у чоловіків так і у жінок.
Якщо ви виявили у себе фактори ризику, потрібно обов’язково проконсультуватися у офтальмолога.
Існує декілька методів лікування глаукоми. Тільки лікар може вибрати оптимальний метод за допомогою багатьох обстежень в кожному конкретному випадку.
Важливо відмітити, що ніякі не медикаментозні методи лікування, дієти, харчові добавки чи вправи не замінять терапевтичного чи хірургічного лікування, яке призначає лікар.
На щастя, глаукома не суттєво обмежує звичайний спосіб життя, але потрібно намагатися уникати нервового напруження, не рекомендується важка фізична праця, робота з нахилом голова, праця в нічний час.
Як уже було сказано, глаукома являється судинним захворюванням, але одним із важливих симптомів є підвищення внутріочного тиску. Тому потрібно хоча б один раз у 2 роки вимірювати внутріочний тиск. Це допоможе ранньому виявленню глаукоми.
Не будьте байдужими до свого здоров’я. Очі – це зв’язок з чарівною природою, з голубим небом, з рідними, з друзями. Це ваше щасливе, гармонійне, повноцінне життя.