Психічне здоров’я – це функціонування психіки індивіда, яке забезпечує йому гармонійну взаємодію з навколишнім світом.
Розповсюдженість психічних розладів зростає в усьому світі. За даними ВООЗ,в наші дні на психічні захворювання у світі страждають більше 450 мільйонів людей. В Україні більше 3,9% всього населення(1,7 млн. населення)щорічно звертаються за допомогою з приводу психічних розладів, в тому числі-через вживання психоактивних речовин. За прогнозами фахівців, до 2020 року психічні розлади увійдуть у світі до першої п’ятірки хвороб, які будуть лідерами за кількістю працевтрат. Третину глобального тягаря несмертельних захворювань складають саме психічні розлади.
За оцінками ВООЗ під час надзвичайних ситуацій від депресії та тривожних розладів страждає кожна п’ята людина, але 75% людей з психічними, неврологічними розладами не отримують ніякого лікування і догляду. Останнім часом стрес у населення України набуває характеру пандемії. Тривала психоемоційна напруга призводить до різноманітних нервово-психічних порушень.
Протягом життя 10-15% людей можуть хворіти на депресію або відчувати прояви депресивного синдрому. Депресія спричиняє більшість самовбивств. Ризики суїцидальної поведінки підвищуються в умовах воєнних дій, стихійних лих, стресів, необхідності адаптації людей до іншої культури, наприклад серед переміщених осіб.
Найбільш характерні прояви депресії – роздратованість, почуття тривоги, провини або безпорадності, неможливість сконцентруватись чи прийняти рішення, погіршення апетиту та зміна ваги, втрата інтересу до свого зовнішнього вигляду, улюблених занять, труднощі, пов’язані зі сном, постійне почуття стомленості, головний біль або біль в спині. Тяжкість проявів депресії дещо вища у жінок. Депресія в більшості випадків виліковна завдяки покращенню методів діагностики і лікування з використанням психотерапії та сучасних антидепресантів. Депресивні розлади, залишені без психотерапевтичної та психофармакологічної корекції згодом можуть викликати хронізацію симптомів, набуту патологію особистості і, відповідно, соціальну, сімейну та професійну дезадаптацію хворих, погіршення якості життя, зловживання психоактивними речовинами і навіть інвалідизацію.
Найбільш ефективними способами підвищення стресостійкості та профілактики психічного здоров’я є наступні:
– визначити першопричину стресу. Знайти час побути наодинці та записати все що викликає у вас занепокоєння – скласти план по зменшенню впливу стресу на ваше життя. Включити до режиму дня обов’язковий відпочинок. Виявивши джерела стресу,намагатися менше приділяти їм часу. Замінити це заняття хобі,спілкуванням з приємними для вас людьми,рідними, близькими;
– поділитися своїми проблемами з іншими людьми. Не залишатися наодинці зі своїми переживаннями; – вирішувати тривожні ситуації невідкладно. Не приховувати образи,одразу вирішувати робочі конфлікти. Якщо стрес викликають невизначені події і сценарії,продумати їх детально та прийняти рішення по їх усуненню;
– вчитися справлятися зі стресом,бути зібраними і стриманими,контролювати прояв негативних емоцій по відношенню до оточуючих;
– підтримувати фізичну активність. Заняття спортом,медитативні техніки прояв негативних емоцій по відношенню до оточуючих-робити масаж,приділяти щодня хоча б 20 хвилин розслабленню;
– правильно харчуватись,уникати надмірне вживання алкоголю,кофеїну,краще відмовитись зовсім від шкідливих звичок;
Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і близьких .Кожній сучасній людині необхідно зберігати свою душевну рівновагу,бути готовою до стресових ситуацій і при необхідності звертатись за меддопомогою. Не пускати на самоплив симптоми перевантаження,депресії,емоційної нестійкості.
Якщо ви відчуваєте, що не в змозі скористатися цими порадами і самостійно впоратися зі стресами і проблемами у вашому житті, обов’язково зверніться за професійною допомогою. Це допоможе уникнути можливих негативних наслідків стресу. Не займайтеся самолікуванням без консультації фахівця!
Будьте уважними один до одного і, в першу чергу, до себе! Зберігайте власне психічне здоров’я та пам’ятайте про людей з психічними розладами, які поруч.
Будьте в гармонії з собою та оточуючими.