Окремі південні, північні та центральні області нашої держави уже майже досягли епідемічного порогу. В Івано-Франківській області, в тому числі і у Тлумацькому районі, протягом останнього тижня також різко збільшилася захворюваність на грип.
Станом на 19.01.2016 року в Україні офіційно зареєстровано 51 смертельний випадок від грипу. Переважна більшість загиблих пізно звернулася за медичною допомогою (5-6 день) та займалися вдома самолікуванням. Цього року на теренах нашої держави реєструється три види грипу. Найбільш небезпечний з них – це так званий каліфорнійський або свинячий грип H1N1, від якого під час епідемії в 2009-2010 роках у нашій області померло 46 чоловік. Реєструється також сезонний грип типу А (Швейцарія) та грип типу В.
Зараження грипом та іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями може відбутися повітряно-крапельним та повітряно-пороховим шляхом. Вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини під час розмови, кашлю, чхання. При чханні чи кашлі вони можуть розповсюдитись на відстань до 5-7 метрів. Найбільш небезпечною для здорової людини є відстань до 2 метрів від хворої.
Захворювання починається із підвищеної температури тіла (до 38 ᵒС) в перші 12 годин захворювання. Одна ця ознака може говорити про появу грипу. Крім цього можуть бути інші ознаки: головний біль, біль м’язах, у горлі, кашель, нежить, закладення носа, у деяких випадках – блювота та пронос. Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику. До медичної групи ризику відносяться: діти до 5 років (особливо до 2 років), вагітні жінки, люди віком старше 60-65 років, люди із надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні-серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, онкохворі, хворі на ВІЛ, а також люди із іншими тяжкими хронічними захворюваннями.
До професійної групи ризиків відносяться медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту та всі, хто працює в багатолюдних місцях.
Кожний громадянин повинен пам’ятати, що у разі появи симптомів грипу потрібно звернутися до лікувального закладу, особливо це стосується груп ризику. Таких осіб буде обстежено та призначено їм лікування, яке найбільш ефективне із перших годин до перших двох діб. Пізніше ефективність лікування значно знижується.
Потрібно пам’ятати, що найефективніший засіб захисту – це вакцинація. Особливо необхідна вона для представників груп ризику.
Найкращий час для проведення вакцинації: напередодні грипозного сезону (вересень-жовтень). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться в лікувальному закладі.
З метою попередження зараження грипом необхідно:
– Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
– Обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
– Часто провітрювати приміщення;
– Не торкатися очей, носа та рота немитими руками;
– Прикривати ніс та рот при чханні та кашлі одноразовою серветкою, яку зразу після використання викинути;
– Якщо у людини наявні симптоми грипу, необхідно триматися від неї на відстані не менше 2 метрів;
– Повноцінно харчуватися, висиплятися, уникати перевтоми.
На сьогодні є засоби специфічної терапії проти грипу, але вони ефективні лише в перші 48 годин захворювання. Тому при появі перших ознаках хвороби, необхідно відразу звернутися до лікаря за кваліфікаційною допомогою.