Небезпека кліщів

Пік найбільшої активності кліщів з початку квітня і до липня.  Кліщі небезпечні у зоні низькорослих кущів, вони мешкають у вологих, темних місцях лісів, парків. Після укусу кліщ своїм хоботком із зубцями знаходить кровоносну судину та присмоктується до неї. Найсильніше ознаки укусу проявляються у, дітей, людей із хронічними хворобами, алергіків. Найчастіше кліщі «поселяються» у волосяній частині голови, ділянці вух, під пахвами, у паху, внутрішній частині ліктів чи колін.

Що робити, якщо кліщ все ж таки вкусив?

На тілі кліща помітити легко. Якщо він вкусив, слід негайно звернутися за медичною допомогою, щоб лікар зміг його безпечно витягти. Якщо поблизу немає пункту невідкладної допомоги, можна зробити це самостійно У домашніх умовах можна витягнути кліща, намазав його рослинним маслом. У цьому випадку комаха не має можливості дихати. Намазавши тіло і укус паразита, необхідно почекати хвилин 20. По закінченні цього часу комаха починає рухатися, але не вилазить. слід самому витягувати його, але дуже обережно: повернути його проти годинникової стрілки і потягнути, краще робити це за допомогою пінцету, щоб руки не контактували з комахою. Проводити процедуру треба вкрай обережно, щоб голова кліща не залишилася в тілі людини. Після видалення  необхідно ретельно вимиити руки з милом, а кліща спалити.   

Велике значення для профілактики зараження відіграє правильне видалення кліща для зменшення ризику інфікування у разі роздавлювання паразита.Після видалення місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом). Необхідно памятати, що не можна, прикладати до місця укусу різні компреси, рідкі рідини (спирт, олію та інші), припікати, тиснути.    Ящо є такі симптоми, варто негайно звернутися до лікаря, адже це означає, що кліщ переносив інфекційне захворювання. Чим раніше звернутися за допомогою, тим більш сприятливим є прогноз лікування.

Захистити себе від кліщів можна, для цього слід дотримуватися деяких правил безпеки. Поради, які не допустять до тіла кліщів:

1. Відправляючись на природу, слід обирати одяг, який буде закривати руки та ноги. Справа в тому, що кліщі не здатні кусатися через одяг.

2. На природу слід одягати одяг світлих кольорів, на ньому більш помітні кліщі.

3. Постійно проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

4. Використовувати засоби для відлякування кліщів – сучасні репеленти.

5. Місце для нічного сну або відпочинку на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20- 25 м.

5. Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

6. На присадибних ділянках необхідно вчасно скошувати траву, обрізати кущі, тощо.

Зазвичай укус кліщів не є небезпечним, проте може трапитися випадок, коли він стане причиною важкої інфекційної хвороби –хвороби Лайма. Збудником якої є мікроорганізми, які передаються іксодовими кліщами/вражає нервову систему людини, серце, опорно- руховий апарат і шкіру.

Основні симптоми хвороби Лайма

Інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак) триває від 2 до 32 днів, у середньому 14 днів. Клінічну картину кліщового бореліозу умовно поділяють на 3 періоди:

Перший період триває до 4-5 тижнів, спостерігається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 40С, болі в м’язах і суглобах, виражена слабкість, швидка втомлюваність, сонливість та ураження шкіри. На місці присмоктування кліща з’являється червона пляма або папула – еритема, яка досягає розмірів від кількох см. до 15-20 і більше,  болюча, часто супроводжується свербінням, форма її округла або овальна. Еритема являється основною клінічною ознакою хвороби Лайма. Еритема може перебігати без гарячки і без інтоксикації та бути єдиним симптомом захворювання. Захворювання може перебігати  і без еритеми, але з гарячкою, інтоксикацією, що дуже затруднює клінічну діагностику. У таких випадках підтвердження діагнозу можливе лише за допомогою лабораторних методів дослідження.

Якщо захворювання не лікувати, розвивається  другий період. Він характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серця, опорно-рухового апарату, розвиваються через декілька тижнів або місяців . Третій період характеризується ураженням суглобів. Він починається через 2 місяці і пізніше від початку хвороби, іноді через 2 роки. Зазвичай уражаються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією

Необхідно пам’ятати! Після укусу кліща протягом двох тижнів щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі негайно звертайтесь до лікаря

Опубліковано у Прес-центр. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *