Увага гостре інфекційне захворювання – кір!

Це гостре інфекційне захворювання, що супроводжується гарячкою, загальним нездужанням, характерною поетапною висипкою.

Збудником кору є вірус, вкрай чутливий до дії факторів зовнішнього середовища. Поза людським організмом вірус швидко гине. У зв’язку уз цим, крім провітрювання, ніякі заходи заключній дезінфекції не застосовуються.

Поряд із незначною стійкістю в довкіллі, для вірусу кору характерна «летючість» (поширюється з потоком повітря через замкові щілини, щілини навколо опалювальних труб з нижніх на верхні поверхи).

Максимум захворювань припадає на вік від 1 року до 5 років.

Джерелом інфекції при кору є тільки хвора людина, яка заразна з першого дня продромального періоду і протягом 4 днів після появи висипу.

Зараження відбувається повітряно-краплинним шляхом.

Імунітет розвивається після перенесеного захворювання і зберігається на все життя..

Інкубаційний період триває в середньому 9-10 дн, іноді може подовжуватися до 21 дн

Продромальний період триває 3-4 дні, в цей час відзначається підвищення температури до 38-38,5°С, порушення загального стану, поява катару слизових оболонок носа, гортані “(ларингіт), очей (кон’юнктивіт, світлобоязнь). Характерний для кору симптом Бєльського- Філатова – на слизовій оболонці щік проти других нижніх різців з’являються ніжні дрібні білі цятки, оточені червоним обідком. Це найбільш ранній симптом, що з’являється за 2-3 дні до появи висипки на тілі і зникає на 1-2-й день висипання. У дітей старшого віку в кінці продромального періоду з’являються головний біль, розбитість, нерідко блювота, носові кровотечі, виражений біль в животі.

Період висипання починається на 4-5-й день хвороби з нового підйому температури (до 39-40°С), посилення інтоксикації і катарів слизових оболонок. Висип має плямисто- папульозний характер, поширюється зверху вниз, залишає після себе пігментацію (тримається 5-8 днів).

У перший день висип покриває обличчя, голову, шию, на другий день-тулуб. на третій – кінцівки. Шкіра при цьому волога, потовиділення з посилене. Потім температура падає, поліпшується загальний стан, слабшають катари.

Важка форма кору частіше спостерігається у дітей старших 4-5 років, супроводжується яскраво вираженою загальною інтоксикацією, носовими кровотечами.

При кору найбільш частими ускладненнями є ларингіт, пневмонія, стоматити, енцефаліт, кератит, ретиніт.

У гострому періоді кору необхідний ретельний догляд за очима і порожниною рота.

Протягом усього захворювання необхідно вживати вітаміни – С, В1, А.

Дітям молодше 2 років, особливо при обтяженому анамнезі та наявності змін в легенях, показано раннє застосування антибіотиків.

Профілактика. До загальних заходів належать правила, що сприяють локалізації інфекції і перешкоджають її розповсюдженню (роз’єднання дітей в колективах, надання вдома лікувальної допомоги всім гостро хворим, правильна організація прийому дітей до всіх лікувально-профілактичних установ, своєчасна госпіталізація і т. д.).

До спеціальних заходів відноситься проведення щеплень, які є обов’язковими для дітей 12- 18міс. віку та 6 річного віку (планова імунізація).

УВАГА! При появі гарячки, катару слизових оболонок носа, гортані, очей, висипанні –

НЕ займайтеся самолікуванням!

Звертайтеся за медичною допомогою до свого дільничного лікаря!

 

Районний інфекціоніст                                          П.І. Мудрик

Опубліковано у Прес-центр. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *