15-16 вересня – День контролю артеріального тиску

Не попадайте у полон артеріальної гіпертензії

Артеріальна гіпертензія (підвищення артеріального тиску) – один зі станів, що належать в усьому свiтi до так званих “хвороб століття”, “хвороб цивiлiзацiї”. Ця хвороба підступна тим, що людина може взагалі її не відчувати, бо специфічних симптомів підвищення тиску не існує. За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску. У когось – болить голова (найчастіше – у потиличній ділянці), шумить у вухах, хтось відчуває нудоту чи запаморочення, а дехто почувається нормально, а тиск у нього в цей час “зашкалює”. Часто єдиним симптомом артеріальної гіпертензії є тільки підвищення артеріального тиску, і щоб виявити недугу, достатньо поміряти тиск.

Розвиток гіпертензії детермінований багатьма взаємодоповнюючими факторами від генетичної схильності до соціальних умов навколишнього світу та веде до ураження органів, трансформуючись з фактора ризику в захворювання. У пацієнтів з високим артеріальним тиском у 3-4 рази частіше виникає ішемічна хвороба серця, в тому числі інфаркт міокарду, і в 7 разів  – гострі розлади мозкового кровообігу. До розвитку гіпертонічної хвороби приводять численні чинники. Фактори ризику поділяються на кориговані та некореговані. Контроль захворювання повинен включати вимірювання тиску, лікування гіпертензії, обізнаність населення щодо ускладнень і факторів, що впливають на перебіг гіпертонії, спосіб життя та прихильність до лікування.

Серед чинників ризику відзначають тривале і багатократне психоемоційне перенапруження, надмірне вживання кухонної солі, надмірне харчування, низьку фізичну активність, підвищену масу тіла, паління, зловживання алкоголем, атеросклеротичне ураження судин. У 10-15% людей часті і тривалі психоемоційні навантаження викликають стійке підвищення артеріального тиску, тобто становлення гіпертонічної хвороби. У осіб, що вживають 20-25 г солі на добу, гіпертонічна хвороба спостерігається в 3 рази частіше, ніж у людей, в добовому раціоні яких кухонна сіль складає менше 9 грамів. Переїдання, переважання в меню вуглеводів, жирів, особливо тваринного походження, малорухомий спосіб життя приводять до надмірної маси тіла. У людей з надмірною вагою гіпертонічна хвороба зустрічається в 2 рази частіше, ніж у осіб з нормальною масою тіла. Добре доведений згубний вплив нікотину і алкоголю на судинну систему. Під їх дією сповільнюється кровотік, активізується згортаюча система крові, збуджується судинний центр мозку, збільшується секреція адреналіну, розвивається спазм судин, а отже, підвищується артеріальний тиск. Одна викурена сигарета може призводити до підвищення артеріального тиску на 10-20 мм рт. ст., а вживання 50 г спирту може підвищити артеріальний тиск на 30-40 мм рт.ст.

З перерахованих чинників ризику видно, що спосіб життя, звички, вибір поведінки є визначальними моментами в розвитку цього захворювання. Таким чином, і профілактика, і позбавлення від цього захворювання знаходяться у залежності від способу життя людини. Для осіб, що мають спадкову схильність до гіпертонії, усі аспекти здорового способу життя набувають особливої значущості.

Гіпертонія – це не грип чи застуда, яка може минути сама собою. Це серйозна недуга, від якої помирають. Це пожиттєва хвороба, яка потребує постійного прийому ліків, як для контролю тиску у межах норми, так і для запобігання виникненню ускладнень.

Не другорядне значення має проходження щорічних профілактичних медоглядів і вчасне звертання до лікаря при порушенні самопочуття і працездатності.
Щоб не попасти в полон артеріальної гіпертонії кожна людину повинна звернути увагу на власне здоров’я, змінити свій спосіб життя, а у разі потреби, вжити заходів щодо лікування під контролем лікаря.

Опубліковано у Прес-центр. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *