26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їхнім незаконним обігом

26 червня світова спільнота відзначає свято всесвітнього значення -Міжнародний день боротьби з наркоманією та незаконним обігом наркотиків. Свято Міжнародний день боротьби з наркоманією був заснований у 1987 році Генеральною Асамблеєю ООН у знак вираження своєї рішучості посилювати діяльність і співробітництво для створення міжнародного суспільства, вільного від зловживання наркотиками.

Проблем наркотиків у 1998 році була присвячена спеціальна сесія, проведена Генеральною Асамблеєю ООН. В результаті цієї сесії була поставлена мета – суттєво зменшити всесвітню проблему наркоманії до 2008 року. Але, за оцінками ООН, загальносвітове кількість осіб, які вживають наркотики, в даний час складає не менше 185 млн. осіб (тобто 3% від всього населення нашої планети, або близько 12 % населення у віці від 15 до 30 років). На жаль, наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем. Збільшується частка неповнолітніх і підлітків серед споживають наркотики, збільшується і кількість жінок, престрастних до цієї страшної залежності. Лікарі-наркологи стурбовані проблемою наркоманії, серед їхніх тверджень і те, що якщо 3-4 роки тому середній вік юних наркоманів становив 16-17 років, то на сьогоднішній день цей показник знизився до 13-14 років. За статистичними показниками за останні десять-дванадцять років збільшилася в сім разів число жінок, що вживають наркотичні та психотропні препарати.

З кожним днем все більше людей потрапляє в страшні мережі пороку, намагаючись за допомогою нього втекти від щоденних проблем. Плата за подібні експерименти над власним життям велика, а результати часом необоротні. Навіть пройшовши спеціальний курс лікування, людина не може звільнитися від наркотичної залежності. Після багатьох років може виникнути сильна тяга повернутися до наркотиків. І те, що раніше здавалося легким порятунком від щоденної рутинної життя, перетворюється в нескінченні дні обсолютної порожнечі. Вибір людини – його крок, але вибрати з двох можливих варіантів “за” і “проти” наркотики – це непростиме і згубне рішення для будь-якого.

Заради придбання наркотиків багато йдуть на злочини, до 70% дівчат-наркоманок займаються проституцією. Кожен споживач наркотиків залучає ще 5-10 чоловік. Всі вони є потенційними розповсюджувачів інфекційних захворювань, зокрема вірусного гепатиту. На сьогоднішній день однією з провідних причин смертності дітей і підлітків є ускладнення, пов’язані зі споживанням наркотиків.

Реальну загрозу для суспільства становить значне збільшення числа осіб, інфікованих ВІЛ. Передача ВІЛ-інфекції пов’язана насамперед з зараженням, що відбувається при використанні наркоманами спільного шприца. З усіх інфікованих у країні близько 80% – наркомани, які заразилися при введенні наркотиків.

Наркоманія на сьогоднішній день – одна з головних проблем світового співтовариства. Проте в нашій країні масова наркоманія – явище досить нове. Ще недавно згадка про наркотики можна було зустріти хіба що в художніх творах, що описують період громадянської війни та повоєнної розрухи, і в окремих фільмах іноземного виробництва.

Зараз, коли ситуація різко змінилася, інформація про наркотичних засобах, хворобливу пристрасть до них і наслідки цього явища повинна бути обов’язковою. Тільки так можна вберегти багатьох від страшної біди.

Жертвами наркоманії можуть стати практично всі, але більшою мірою це стосується людей молодого віку. Пристрасть до наркотиків обертається трагедією для самих наркоманів, горем для батьків і масою серйозних проблем для вчителів, вихователів. Ці проблеми при всій їх серйозності і навіть трагічність дуже делікатні і вимагають обережного, зваженого підходу.

Наркоманія – тотальне ураження особистості, до того ж у переважній більшості випадків супроводжується ускладненнями з боку фізичного здоров’я. Безліч фахівців, що займаються лікуванням наркоманії, називають її «біопсихосоціодуховним» розладом. Це означає, що приймає наркотики людина поступово втрачає самоповагу; знищує свої кращі моральні якості; стає психічно не цілком нормальним; втрачає друзів, потім сім’ю; не може придбати професію або забуває ту, якої раніше володів; втягується в злочинне середовище; приносить безодню нещасть собі та оточуючим і, нарешті, повільно і вірно руйнує своє тіло.

Ще одна особливість наркоманії полягає в тому, що вона як патологічний стан певною мірою незворотна, і частина відбулися в організмі негативних змін залишається назавжди. Якщо давно відмовився від героїну людина знову вирішить «разок покайфувати», йому неминуче знову доведеться пройти через всі кола наркоманского пекла. Тому лікарі намагаються не говорити про «видужали наркоманів», а воліють термін «неактивні наркомани» (тобто не вживають наркотики в даний момент, а «момент» буває довгим, навіть   довжиною в життя).

З іншого боку, наслідки наркоманії в психіці людини компенсувати можна, хоч і дуже важко. Однак для більшості наркоманів вона залишається довічним діагнозом.

Наркомани (часто також їхні рідні) надто пізно розуміють, що це не просто «пустощі», а вже справжня залежність. Іноді пристрасть розвивається через півроку і навіть рік, частіше через 2-3 місяці, але нерідко людина стає залежною після першої ж ін’єкції героїну. Що станеться з тим чи іншим конкретним індивідуумом, наперед ніколи не відомо.

Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним обігом сприяє впровадження в суспільні маси серйозної проблеми нашого часу – проблеми наркоманії. Рішенням цього питання повинен бути стурбований кожна людина в будь-якій точці земної кулі. Тільки завдяки зусиллям спільної боротьби можна розраховувати на позитивні результати у вирішенні глобальної проблеми сучасності – наркоманії.

Опубліковано у Прес-центр. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *